Jarosławiec to mała, nadmorska miejscowość turystyczno-rekreacyjna, położona w powiecie sławieńskim (województwo zachodniopomorskie). Dawniej wieś była zamieszkiwana głównie przez rybaków, którzy zresztą do dziś wypływają na połowy z tutejszej przystani. Dziś Jarosławiec jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów, preferujących wypoczynek z widokiem na klify i bezkres błękitnego morza, które słynie tutaj z czystości wód.

Latarnia morska, wybudowana w Jarosławcu niemal 200 lat temu, jest najbardziej wysuniętym na północ obiektem tego typu w województwie zachodniopomorskim. Jej światło padające z wysokości 33 metrów jest widoczne na morzu z odległości ponad 40 kilometrów. Obiekt jest udostępniony do zwiedzania. Z uwagi na piękne, panoramiczne widoki z platformy szczytowej, latarnia stanowi obowiązkowy punkt programu wycieczek do Jarosławca.

Już setki lat temu ci z mieszkańców, którzy nie trudnili się rybactwem, pozyskiwali na tutejszych plażach bursztyn – czyli skamieniałą żywicę z pradawnych drzew iglastych. Wartość morskich klejnotów doceniali starożytni Rzymianie, a trasa, którą transportowano je znad Bałtyku na południe Europy, była znana jako Szlak Bursztynowy. Istnieje wiele gatunków bursztynu, jednak w jubilerstwie najbardziej ceni się właśnie odmianę bałtycką. Dziś również na jarosławieckich plażach można znaleźć fragmenty bursztynów – największe okazy trafiają się po silnych sztormach, uwięzione wśród nadmorskich kamieni i wplątane w gęstwiny wodorostów wyrzuconych przez fale na wybrzeże.

Największą inwestycją turystyczną ostatnich lat w Jarosławcu była budowa nowoczesnego parku wodnego Panorama Morska. Potężny Aquapark znajduje się pod gołym niebem, a od morza dzieli go zaledwie 350 metrów. Do dyspozycji amatorów pływania oddano ponad półtora tysiąca metrów kwadratowych lustra wody. Oprócz wielofunkcyjnego basenu z podgrzewaną wodą można korzystać ze zbiornika ze sztuczną rzeką oraz typowego basenu rekreacyjnego. Przy budowie obiektu korzystano z podobnych technologii, jakie zostały wykorzystane podczas powstawania konstrukcji w słynnym kompleksie Wysp Tropikalnych koło Berlina.

Zobacz też: www.aquapark.info.pl – witryna internetowa aquaparku Panorama Morska w Jarosławcu.

Środkowa część polskiego wybrzeża jest szczególnie znana z efektownych klifów. Są to na ogół bardzo strome, urwiste fragmenty lądu w pobliżu brzegu morskiego, powstałe wskutek systematycznego podmywania przez fale. Klify w okolicy Jarosławca to idealne miejsce na długie spacery, przerywane obserwacją morza i otaczającej go przyrody z licznych punktów widokowych.

Jaroslawiec
Jaroslawiec
Jaroslawiec
Jaroslawiec
domki letniskowe Busztynek
domki letniskowe Busztynek